nediyolar.com
Ana Sayfa ARABA Periyodik Bakım Kapsamı Nedir?

Periyodik Bakım Kapsamı Nedir?

Araçlar hayatı kolaylaştırıp zamandan, mekânda tasarruf sağlar. Fakat sürücü ve yolcu sağlığı açısından periyodik bakıma çok büyük ihtiyaç vardır. Belli bir sürede eskiyen parçaların, işlevlerini doğru şekilde yerine getiremeyen parçaların kontrollerinin yapılması gerekir. Gerektiğinde yenileri ile değiştirilmesi gerekir. Bütün bu araçların kontrollerinin yapılmasına periyodik bakım adı verilir. Araç markasına ve modeline göre periyodik bakım süreleri, aralıkları değişse de bütün araçların düzenli olarak bakıma ihtiyaçları vardır.

Periyodik Bakım Kapsamı İçinde Neler Vardır?

Periyodik bakım sırasında araçların en önemli bileşenler kontrol edilir. Gerekli olan ayarların yapılması ve olası problemler verebilecek bölümlerin ve parçaların kontrol edilmesini içine alır.

Periyodik bakım esnasında yapılacaklar arasında bir kısmını araç sahiplerinin kendileri yapabiliyor olsalar da mutlaka işin uzmanından, güvenilir bir ustadan destek alınmalıdır. İyi bir usta tarafından periyodik bakım esnasında şu parçalar mutlaka kontrol edilmelidir:

 • Motor yağı değişimi: Motor yağı mekanik parçaların sürtünmeden kaynaklı aşınmalarını elimine etmektedir. Periyodik bakım esnasında mutlaka değiştirilmesi ve yenilenmesi gerekir. Her araç modeline uygun motor yağı seçilmelidir.
 • Yağ filtresi değişimi: Yağ filtresi motor içerisindeki devir daim yapan yağın temiz olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de çok önemlidir. Yağ çıkışında bulunan motor yağı fitresi periyodik bakımlarda mutlaka kontrol edilir. Gerekirse değiştirilir.
 • Hava filtresi değişimi: Bu filtre motorun yanma odasına giren havanın filtrelenmesini sağlar. Hava filtresinin de kontrolü ve değiştirilmesi önem taşır. Hava odasına en ufak bir parçacığın girmesi dahi sorun yaratabilir. Bu yüzden de periyodik bakım esnasında hava filtresinin mutlak değişmesi gerekir.
 • Polen filtresi değişimi: Polen filtresi, klima sisteminin doğru ve temiz çalışmasını, havalandırmanın sağlığa uygun yapılabilmesini sağlar. Periyodik bakımlarda kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gereken parçalardandır.
 • Yakıt filtresi değişimi: Aracınızın sağlığı ve verimliliği için yakıt kalitesi çok önemlidir. Fakat en iyi yakıtı da kullansanız yakıt filtresi içinde istenmeyen parçalar varsa iyi verim alamazsınız. Araç ve insan sağlığı iyi olmaz. Bu sebeple yakıt içerisindeki parçacık ve kirleri filtreleyen filtrenin periyodik bakımlarda kontrol edilme ve değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Lastiklerin bakımı: Lastikler araç güvenliği ve verimliliğinde büyük pay sahibidir. Balans ayarları, ön düzen ayarları, lastik basınç kontrolleri, nitrojen dolumu, lastik aşınması kontrolleri periyodik bakım çerçevesinde yer alır. Lastikler belli bir diş derinliği altına inmiş ise değiştirilmeleri gerekir. Sorunlu ya da sorun çıkarması muhtemel lastikler yenilenmelidir. Düzeltilmesi gereken ayarlar da sağlıklı bir sürüşe uygun hale getirilmelidir.
 • Akü bakımı: Akü aracın çalışması için marş motoruna akım gönderir. Bağlantı kablolarının, elektrolit seviyesinin, akü voltajının, kutup başı temizliğinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bu bakımın mutlaka uzman servisçe yapılmalıdır.
 • Ateşleme bujisi kontrolü: Aracın doğru çalışabilmesi için bujiler periyodik olarak kontrol edilmelidir.
 • Fren sistem kontrolü: Fren merkezi, fren balataları, fren hidroliği, bağlantı hortumları gibi bileşenler periyodik araç bakımı esnasında kontrol edilmelidir.
 • Far ve aydınlatma kontrolleri: Önemi kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken parçaların balında far ve aydınlatma sistemleri gelir. Mutlaka kontrolleri yapılmalı, gerekli düzeltmeler gerçekleştirilmelidir. Gerek sürücünün gerekse diğer sürücülerin can ve mal güvenliği için her yolculukta far ve aydınlatma sistemleri hayati öneme sahiptir.
 • Egzoz sistemi kontrolü: Egzoz sistemini bağlantı noktalarında paslanma ya da kaçak olmaması gerekir. Bu yüzden periyodik bakım sırasında kontrol edilmelidir.
 • Süspansiyon sistemi kontrolü: Rot başı, amortisör ve rotiller de Periyodik Bakım Kapsamı esnasında kontrol edilmeli, aşınan parçalar değiştirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments