nediyolar.com
Ana Sayfa SAĞLIK Omega 3 Faydaları

Omega 3 Faydaları

Omega 3 dendiği zaman balık akla gelir. Özellikle de ton balığı. Çünkü balık omega 3 yönünden çok zengindir ve vücut için pek çok faydası vardır. Vücutta yağ depolanmasını engellemesinden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, hızlı yağ yakımı sağlamasından beyin damarlarının güçlü ve sağlıklı kalmasına kadar pek çok noktada etkilidir.

Doğal omega 3 almanın en kolay yolu, ton balığı tüketmektir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir, kalp sağlığı desteklenir, güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşma imkanı olur ve daha pek çok mucizevi etkisi vardır. Fakat omega 3 faydaları sadece bunlardan ibaret değil. Daha birçok faydası var. İşte sizler için derlediğimiz omega 3 faydaları…

Omega 3 Faydaları Nedir, Neden Önemlidir?

 • Bağışıklığı güçlendirir: Ton balığında yer alan omega 3 bağışıklık sistemini güçlendirmede en byük etkenlerden birisidir.
 • Kalp sağlığını korur: Omega 3 yağ asitleri kanda bulunan lipid seviyesini düşürür. Kötü yüksek kolesterol olan kişilerin kolesterolünü dengeler. Kalp ritmini kontrol ederek enflamasyonu düşürerek damarları açmaya yardımcı olur.
 • Beyin sağlığını destekler: Serotonimi ve dopamini dengeler. Bu sayede beyin işlevlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Cilt görünümünü güzelleştirir: Ciltte güneş ışınları tarafından tetiklenen enzimlerin serbest bırakılmasını engellemektedir. Cildi optimum seviyede çalışır tutarak daha sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Estetik ve sağlık açısından cilt görünümünü desteklemektedir.
 • Felcin önlenmesine yardımcı olur: Kan damarlarını güçlendirmekte, kan dolaşımını desteklemektedir. Bu sayede felç olasılığının azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Alerjilerle savaşır: Mevsimsel değişikliklerin sebep olduğu alerjilere neden olan patojenlerle omega 3 savaşır. Bu sayede alerjilere karşı koruma sağlar.
 • Kemiklere güç verir: Osteoporoz dünya genelinde yetişkinler için her geçen gün daha büyük bir sorun haline gelmekte. Bu hastalık kemiklerin zayıflamasının bir sonucudur. Omega 3 kemikleri güçlendirerek osteoporoz oluşumuna karşı mücadele etmektedir.
 • Kanseri önler: Omega 3 farklı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yağ asitleri bir taraftan kötü huylu hücrelerin gelişimini engellemekte, diğer taraftan da böbrek ve karaciğerlerdeki toksinlerden kurtulmayı kolaylaştırmaktadır.
 • Anksiyete ve depresyonu engeller: Yeterli miktarda omega 3 yağ asitleri alımı, zihinsel hastalıkların azaltılmasında büyük pay sahibidir. Kronik stres belirtileri, uykusuzluk ve sinirlilik hallerinin giderilmesinde yüksek etkiye sahiptir.
 • İltihaplanmayı önlemektedir: Kronik iltihaplanmaya bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklarda balık yağı etkili olmaktadır. Düzenli olarak kullanılan balık yağı sonucu kısa bağırsak sendromu, crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi iltihaba bağlı olarak görülen bağırsak hastalıkları, çölyak hastalığı, sindirim sistemiyle alakalı problemeler önlenebilmektedir.
 • Kalp damar sağlığını korur: Özellikle kalp ve damar problemleri yaşayan kişilerde omega 3 kullanımı etkili sonuçlar vermektedir. Alınan çeşitli vitaminlerin faydalarının arttırılması yönünde etkileri vardır.

Omega 3’ün Çocuklarda Etkisi

Omega 3 özellikle çocuklarda beyin gelişimini, kemik gelişimini, algıda seçiciliği arttırdığı için daha hamilelikten itibaren tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments