nediyolar.com
Ana Sayfa TEKNOLOJİ TikTok'tan Nasıl Para Kazanılır?

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

Çin merkezli TikTok sosyal medya platformu son yılların en hızlı büyüyenlerinden birisi. Aylık 800 milyondan fazla aktif üyesiyle etkileşimde bulunmaya imkan veren TikTok tamamen ücretsiz olarak yoluna devam ediyor. Diğer taratan insanlar TikTok ile para da kazanıyorlar. Hatta milyarlarca dolar kazanan TikTok kullanıcıları da var. Peki TikTok fenomenleri nasıl para kazanıyor ve TikTok’tan nasıl para kazanılır?

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

Önceikle TikTok kullanıcılarının kazandıkları paranın sabit bir rakamı yok. 100 bin takipçisi olan bir TikTokçu aylık 200 ile 1000 dolar arasında kazanabiliyor. Takipçi sayısı 1 milyona çıktığında ise kazanç daha da artıyor. Fakat bunun sınırı yok. Kazançları etkileyen pek çok unsur var. En acı gerçek ise TikTOk kullanıcılarının büyük çoğunluğunun buradan para kazanamadığı. Çünkü platformun kullanıcılarının büyük çoğunluğu burayı sadece eğlenme amacıyla kullanıyor.

TikTok para kazanma yöntemleri ise şunlar:

  • Canlı yayın: TikTok’ta para kazanmanın ilk yolu canlı yayın açmaktır. Canlı yayın esnasında izleyenlerden ve takipçilerden bağış toplanabiliyor. Canlı yayın açmak içinse 1000 takipçiye sahip olmanız gerekiyor.

Canlı yayından para kazanmak için insanları ikna etmelisiniz. Onlara bir değer, bir bilgi sunmalısınız. Bu sayede bağış yapmaya teşvik etmelisiniz. Bunu yaptığınız taktirde maksimum 2 bin -4 bin dolar kazanabilirsiniz. Canlı yayında paralar coin olarak kazanılıyor. Sonra coinler diamond’a dönüştürülüyor. Diamond’lar da gerçek paraya dönüştürülüyor.

  • Bahsetme: TikTok’nın bu özelliği Instagram’ın hikayede bahsetme özelliğine benziyor. Takipçilerin linklerini ve sayfalarını paylaşarak onlardan bağış toplamak gibi düşünülebilir. DM üzerinden kendilerinden bahsettiğiniz taktirde ödeme yapacak kişilerle görüşebiliyorsunuz.
  • Marka anlaşmaları: Bu, izlenme başı maliyet ile alakalı. Markalar TikTokçulara 1000 izlenmeye karşılık ödeme yaparlar. Her ne kadar YouTube ve Instagram fenomenleri kadar TikTok kazanamasalar da marka anlaşmalarıyla gelir elde edenler var. Bir marka ile belli bir izlenme başına anlaşarak onun ürün veya hizmetlerini tanıtıyorsunuz. Videonuz ne kadar izlenmişse ödeme alıyorsunuz.
  • YouTube kanalı: TikTok fenomenlerinin asıl parayı kazandıkları alanın YouTube olduğunu söyleyebiliriz. TikTok, YouTube kanalını tanıtmak için kullanılıyor. Bu kişiler TikTok’taki takipçilerini YouTube kanallarına davet ediyorlar. Bu sayede YouTube üzerinden reklam gelirine sahip oluyorlar. Bu yüzden TikTok fenomenlerinin neredeyse tamamının YouTube kanalı var. YouTube’da reklam gelirlerinin yüzde 55’i kanal sahibine kalıyor ve 1000 izlenme başına da ödeme yapılıyor. Bu yüzden de ayda sadece 2-3 video yükleyen fenomenler dahi ciddi paralar kazanabiliyorlar.
  • Ürün satışı: Büyük TikTok fenomenleri ekseriyetle kendi e-mağazalarını açıyorlar. Başka markalar yerine kendi markalarını oluşturup onların satışını yapıyorlar. Bu sayede TikTok’u mağazalarına trafik çekmek için kullanıyorlar.
  • Etkinlik: Bazı fenomenler TikTok’u etkinlik düzenlemek ve etkinliğe davet etmek için kullanıyor. Kendileriyle buluşmak, tanışmak veya etkinliğe katılmak için ödeme şartı koyuyorlar. Fakat pandemi döneminde bu, biraz sekteye uğramış durumda

En Çok Kazanan TikTok Fenomenleri

Günümüzde en çok kazanan TikTok fenomenleri arasında yer alanlardan birisi Charli D’Amelio. Aylık 150 bin dolardan fazla kazanıyor. Yine Addison Rae tek bir sponsorlu içerikten 75 bin dolar kazanabiliyor. Zach King benzer şekilde tek bir sponsorlu içerikten 35 bin dolar kazanıyor.

Daha başka TikTok kullanıcıları da büyük paralar kazanabiliyorlar. Fakat kazananlar daha çok büyük kitlesi olan fenomenler. 1 milyondan fazla izlenmesi olan ve düzenli olarak içerik paylaşıp içeriklerinde belli bir kaliteyi yakalayanlar kazananlar oluyor. Sonuç olarak TikTok’tan para kazanmak mümkün. Fakat bunu platform yapmıyor. Platform aracı olarak kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments