nediyolar.com
Ana Sayfa TATİL Türkiye'nin En Büyük Gölleri

Türkiye’nin En Büyük Gölleri

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olmanın yanında gölleri bakımından da zengin. Dört bir tarafında farklı göller yer alıyor ve özellikle Türkiye’nin en büyük gölleri içerisindeki mineraller ve canlılar ile yöre halkının geçim kaynağı oluyor. Tarih boyunca yerleşimlerin etraflarında olması nedeniyle medeniyetlere ev sahipliği yapmış olanları bulunuyor. Her birisi eşsiz güzellikler barındırıyor.

Türkiye’nin en büyük gölleri 10 Gölü ve Özellikleri

Türkiye’nin en büyük gölleri hakkında bilgileri sizler için derledik. İşte detaylar…

  1. Van Gölü: Türkiye’nin en büyük gölü olmanın yanında dünyanın da sodalı suya sahip en büyük gölü konumunda. Suyu hem deniz ekosistemi barındırıyor hem de tatlı. İçindeki tuz oranı sayesinde kışları donmuyor. Bölge halkı tarafından deniz olarak adlandırılıyor. Ortalama derinliği 171 metre olan göl 3,713 kilometrekare yüzölçümüne sahip.
  2. Tuz Gölü: Üzerindeki katmanlar nedeniyle üzerinde yürüyebileceğiniz, farklı bir göl. Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bölümü buradan karşılanıyor. Sığ olması sayesinde metrelerde gölde yürüyebiliyorsunuz. Çok sayıda kuşa da ev sahipliği yapıyor. 1500 kilometrekarelik alanda yer alıyor.
  3. Beyşehir Gölü: Isparta-Konya il sınırında yer alıyor. 651 kilometrekare genişliği ile Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü konumunda yer alıyor. Göller Yöresinin en büyük gölü ve Konya ovasının büyük kısmı buradan sulanıyor. En derin yeri 10 metrekare olan göl, eşsiz manzara sunuyor.
  4. Eğirdir Gölü: Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü konumunda yer alıyor. Her mevsim farklı bir güzellikte görülüyor. Su hayvanları ve yabani hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Isparta sınırları içindeki gölde iki ada bulunuyor. Yeşil Ada ve Can Adası.
  5. İznik Gölü: Etrafından önemli yapıların yer alması ve doğal güzellikleriyle birlikte en popüler göllerden birisi. 298 kilometrekare büyüklüğündeki gölde gümüş balığı, ıstakoz gibi canlılar yaşıyor. Etrafındaki tesislerle güzel bir tatil vaat ediyor.
  6. Burdur Gölü: Burdur Gölü yoğun tuza sahip. Bu yüzden içinde balık yaşamıyor. Fakat çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 100’ün üzerinde kuş türü burada bulunuyor. 250 kilometrekare yüzölçümüme sahip olan Burdur Gölü son yıllarda kuruma tehlikesi yaşıyor. Çevresindeki mermer ocakları nedeniyle kesilen su rezervleri gölü gün geçtikçe küçültüyor.
  7. Manyas Gölü: Çöküntü hareketleri nedeniyle oluşmuş olan Manyas Gölü yüzlerce kuş türünün konakladığı bir havza. Kuş Cenneti olarak da biliniyor. Manyas Gölü 1-2 metre derinliği ile oldukça sığ bir göl. 166 kilometrekare yüzölçümüne sahip. Özellikle kuş gözlemi yapmak ve doğa fotoğrafları çekmek isteyenler için vazgeçilmez konumda yer alıyor.
  8. Acıgöl: Denizli-Afyonkarahisar il sınırında yer alan göl, sodalı suyu ile meşhur. Dünyanın en büyük doğal sodyum potansiyeline sahip. Türkiye’nin sodyum ihtiyacının hemen tamamı buradan karşılanıyor. Birçok kuş türüne, özellikle de flamingolara ev sahipliği yapıyor. Göl çevresinde kartal, atmaca gibi yırtıcı türler de bulunabiliyor. Sönmüş yanardağ ağzındaki göl, 153 kilometre büyüklüğünde yer alıyor.
  9. Ulubat Gölü: Bursa-Balıkesir sınırları içindeki göl, plankton, balık, dip canlıları ve kuş türleri yönünden çok zengin. Üzerinde 11 ada yer alıyor. 136 kilometrekare büyüklüğünde bulunuyor. Rakımı 7 metre olan bu göl, deniz seviyesine oldukça yakın. Ortalama 2.5 metre derinliğe sahip. Gölde sazan, turna, yayın, kerevit gibi pek çok balık türü bulunuyor.
  10. Çıldır Gölü: Kars’ta yer alan göl, aylarca buz tutuyor. Bu sayede üzerinde atlı kızaklara biniliyor. Kışın buzlar kırılarak balıkçılık yapılabiliyor. 1959 rakımdaki göl, 42 metre derinliğe sahip. 123 kilometrekarelik alan kaplıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments