nediyolar.com
Ana Sayfa KİŞİSEL GELİŞİM Başarılı Kişileri Akşam Alışkanlıkları

Başarılı Kişileri Akşam Alışkanlıkları

Kişisel gelişim ve başarılı bir iş hayatı için özellikle üzerinde durulan hususlar rutinler, kişisel hedefler, disiplin ve sistemli çalışma olmaktadır. İyi kurulmuş bir düzen hayatın çoğu noktasında kolaylık sağlamaktadır. Tam da bu noktada günümüzün nasıl başlayıp nasıl bittiği büyük önem taşıyor.

İnsanların sabah ve akşam rutinleri başarılı bir hayatın kapısını aralıyor. Sadece sabah ve akşam rutinleriniz verimli olursa beyniniz günlük karşınıza çıkan zorluklarla daha iyi mücadele ediyor. Fakat çoğu insan sabah rutinlerine dikkat etse de akşam rutinlerine gereken hassasiyeti göstermiyor. Oysa başarılı insanların akşam rutinleri de an ez sabahkiler kadar hayatın merkezinde yer alıyor.

Verimliliğinizi Arttıracak Akşam Alışkanlıkları

Güzel başlayan bir günün aynı güzellikte bitmesi temel arzumuz. Fakat bunun için çaba göstermemiz, belirli akşam alışkanlıkları sahibi olmamız gerekiyor. İşte size birbirinden faydalı akşam alışkanlıkları:

  • Bütün işleriniz için hazırlığınız bir gün önceden yapın. Yarını doğru planlamanız hayatınızı çok daha kolaylaştıracaktır. Mesela her gün yatmadan önce 10-15 dakika sakince yarın neleri, hangi sırayla yapacağınızı planlayın. Mesela sabah ne giyeceğinizle başlayın. Bu sayede gününüzü anlamlı şekilde notalar ve daha rahat bir uyku uyursunuz.
  • Mesai saatlerinden sonra mutlaka iş modunuzu kapatın. Akşamları rahatlayarak geçirin. Mesajları, aramaları, e-postaları mesai saatinden sonra hem cevaplamayın hem de iş arkadaşlarınızı rahatsız etmeyin. İşten çıktığınızda ne yapacağınızı az çok planlayın. Bu sayede hem iş çıkışı kafanızı dağıtır hem de sistemli hareket etmiş olursunuz.
  • Rahatlayıp gevşeyebileceğiniz bir yer keşfedin. Mesai saatlerinden sonra kendinizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlendirecek faaliyetler bulun. Kendinizi rahat, huzurlu ve dinç hissetmenizi sağlayacak mekânlar seçin. Bu bir park da olabilir, bir kafe de olabilir. Tek başınıza d kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızla da takılabilirsiniz. Yapmanız gereken ruhunuzu dinginleştirici düşüncelerin akışına kendinizi teslim etmek.
  • Her günün sonunda performansınızı değerlendirir. Buna göre ya kendinizi taktir etmeli ya da daha iyisini yapmak için teşvik etmelisiniz. Bir nevi düşünmektir ve çoğumuzun gün içinde koşuşturmaktan düşünmeye hiç vakti yoktur! Her gün sadece 5 dakikanızı dahi düşünmeye ayırın. Bugün neleri yaptım? Neleri yapamadım? Yaptıklarımdan yana içim rahat mı? Bugün yaptıklarımdan zaman kaybettiğim oldu mu? Daha verimli ve üretken olmak için neleri değiştirmeliyim? Bunları düşünebilir ve hayatınıza anlam katabilirsiniz.
  • En azından bir konuda uzmanlaşmaya çalışın. Tutkuyla bağlı olduğunuz faaliyetlere mesai saatleri dışında zaman ayırmaya gayret edin. Zamanınızı planlarsanız mutlaka vaktiniz olduğunuz görürsünüz. Hobileriniz, yetenekleriniz bu konuda yol gösterici olabilir.
  • Sevdiğiniz şeyleri okuyun. Aydın ve başarılı kişiler mutlaka okurlar. Bol bol kitap, dergi ya da makale okumaya çalışın. Sevdiğiniz şeyleri okumaya kendinizi zorlayın.

Uykuya Doğru Hazırlanmanın Yolları

Akşam alışkanlıkları arasında özellikle teknolojik cihazları 1 saat de olsa hayatınızda çıkarın. Tablet, bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazlar zamanımızı alıyor ve çoğu zaman uyumamızı dahi engelliyor. Göz ve beyini de yoruyor. Bu yüzden özellikle yatmadan bir saat önce her türlü dijital cihazla temasınızı kesin. Gözlerinizi dinlendirerek uykuya hazırlayın. Son olarak da yeterince uyumaya çalışın. Uykunun öneminin farkına varın ve her gün yeterli uyumaya dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments