nediyolar.com
Ana Sayfa ARABA Araç Kasko Sigortası Nedir?

Araç Kasko Sigortası Nedir?

Araç kasko sigortası, çalıntı, kaza, sel, yangın veya deprem gibi durumlarda araçlarınızın uğrayacağı hasarı sizlere finansal olarak karşılamayı vaat eden bir sigorta türüdür. Trafik sigortası zorunlu iken araç kasko sigortası için böyle bir zorunluluk yoktur. Tamamen kişilerin kendi isteğine bağlıdır. Buna karşı olası kaza durumlarında ya da aracınıza gelebilecek risklere karşı güvence oluşturmadır. En açık şekilde ikisinin fakı; trafik sigortası karşı taraflar için yapılırken araç kasko sigortası kendi aracınız için yapılmaktadır.

Araç kasko sigortası pek çok avantaj sağlar. Özellikle yedek parçaların, onarım maliyetlerinin oldukça arttığı ülkemizde araç kaskosu daha bir avantajlı hale gelmektedir. Poliçe iki farklı şekilde detaylandırılır. Bunlardan ilki, herhangi bir hasar sonrası aracınıza verilecek teminatlardır. İkincisi ise aracınızın kullanılmayacak hale gelmesi durumunda sizlere ne kadar finansal destek sağlanacağı teminatıdır.

Yine araç kasko sigortanıza ekleyebileceğiniz sağlık hizmetleri teminatı ile de kaza sonucu oluşabilecek yaralanma, ölüm gibi can güvenliği ile alakalı güvence de sağlanabilmektedir. Bütün bunlar haricinde kasko sigortası sadece finansal destek değil, trafik sigorta poliçenizde azalma, aracınızın hasarsızlık indirimi alması gibi tasarruflar da sağlamaktadır.

Araç Kasko Sigortasının Standart Teminatları ve İlave Teminatlar

Araç kasko sigortası teminatları her sigorta şirketinin politikasına ve araç sahibinin isteklerine göre değişebilir. Buna karşın standart araç kasko sigortası teminatları hemen hemen aynıdır. Fakat araçta standart dışı bir hasar oluşması halinde sigorta şirketi araç sahibine ödeme gerçekleştirmeyecektir. Bu yüzde araç kaskosu yaptırırken teminat kapsamlarına dikkat etmeli, sadece ucuza gitmemelisiniz.

Standart kasko teminatları, araç kasko sigortası poliçesinde yer alan teminatlardan meydana gelir. Bu teminatlar çalınma, yangın, çarpılma ve çarpmadır.

 • Çalınma: Aracın çalınmasını ya da araçta yer alan aksesuarların çalınmasını, çalınmaya teşebbüs edilmesini kapsamaktadır.
 • Yangın: Herhangi bir yangın sonrasında aracın kısmi zarar görmesini ya da tamamen kullanılamayacak hale gelmesini kapsamaktadır.
 • Çarpılma ve Çarpma: Araç park halindeyken ya da hareket halindeyken araç sahibinin tek taraflı kaza yapması, başka bir araca çarpması sonucu oluşabilecek hasarları kapsamaktadır. Aracın devrilmesi, takla atması, devrilmesi ya da yuvarlanması da teminat kapsamındadır.

Ana teminatlar haricinde daha pek çok riski de poliçenize ilave edebilirsiniz. Bunların bir kısmı bazı sigorta şirketlerinin standart araç kasko sigortası kapsamındayken bazılarında yazılı ek teminatlarla güvence altına alınması gerekir. Sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilen ve poliçenize dahil edebileceğiniz başlıca ekstralar şunlardır:

 • Ferdi kaza teminatı,
 • Ferdi kaza deprem teminatı,
 • Sel ve su baskını teminatı,
 • Deprem teminatı,
 • Terör teminatı,
 • Eskime payı düşmeme teminatı,
 • Yurtdışı teminatı,
 • Enflasyon teminatı,
 • Kullanım kaybı teminatı,
 • Yardım hizmet paketi teminatı,
 • Hasar ikame teminatı,
 • Alevsiz yangın teminatı,
 • Kilit sistemi teminatı,
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı,
 • Hukuksal yardım teminatı.

Araç Kasko Sigortası Hasar Ödemesi

Aracınızla alakalı teminat kapsamına giren bir kaza, yangın ya da çalışma ile karşılaşmanız halinde bir prosedür takip edilir. Prosedürler şirkete göre değişebilir. Genellikle ise eğer bir kaza yaptınızsa kaza anında aracınızın fotoğraflarını çekmenizi öneririz. Bazı şirketler bunu istemeyebilir ama işinizi garantiye alın. Ardından sigorta şirketinizi arayarak durumu bildirin. Sonrasında kayıt oluşturacaklar ve size anlaşmalı oldukları servisleri söyleyeceklerdir.

Daha sigorta şirketi kaza ile ilgili araştırma yapar. Aracınızı incelemesi için ekspertiz gönderir. Hasara bağlı olarak tarafınıza teminat bedelini bildirir. Ardından servis ile de teminat bedeli konusunda anlaşmaya varılarak gerekli tamirat başlar. Ödeme doğrudan servise yapar. Siz de aracınızı teslim alırsınız. Yine bazı araç kasko sigortası teminatlarında muadil araç uygulaması vardır. Bu sayede aracınız servisteyken tarafınıza araç tahsis edilerek araçsız kalmamanız sağlanır.

Aracınız kullanılamayacak hale geldi ise gerekli belgeler hazırlanıp tespit tutanağı tutulduktan sonra belirlenen teminat bedelini aşmayacak şekilde tarafınıza ödeme yapılır. Aracınızın çalınması halinde ise 30 gün beklenip ardından araç bulunamazsa gerekli mercilerden belgeler alınarak sigorta şirketine verilir. Ödeme buna göre yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments