nediyolar.com
Ana Sayfa TATİL Türkiye’de Yayla Turizmi İçin En Güzel Yerler

Türkiye’de Yayla Turizmi İçin En Güzel Yerler

Yaylalar özellikle sahil kesimlerin yazları kurtuluş alanı olmakla birlikte aslında sakin, sessiz ve güzel bir tatil arzulayanlar için yılın her diliminde tercih edilir yerlerdir. Kışın ulaşım artları biraz daha zor olabilse de bahar ve yaz aylarında belki de en çok tercih edilecek tatil mekânları yaylalardır.

Yayla turizmi yönünden oldukça zengin olan ülkemizin dört bir yanında eşsiz yaylalarımız yer alıyor. Bunaltıcı sıcaklardan bol oksijenle arınmak ve şehrin bütün kaosundan, karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşmak için en özel adreslerdir. Peki en güzel yaylalar nereler?

Türkiye’nin En Güzel Yaylası

Ülkemizin en güzel yaylaları arasında ilk akla gelenler şunlar:

  • Ayder Yaylası:

Söz konusu Karadeniz yayları olduğunda ilk akla gelen Ayder Yaylası oluyor. Şifalı kaplıca suları, doğası ile ziyaretçiler aradıkları her şeyi bulabiliyorlar. Konaklama imkanları da diğer yayalara nazaran daha fazla. Fırtına Deresi’nde rafting imkânı da bulunuyor.

  • Pokut Yaylası:

Ayder’den sonra Karadeniz’in en popüler yaylası denilebilir. Yaylanın rakımı çok yüksek. Fakat ılıman rüzgarlar sayesinde çam ağaçlarıyla birlikte eşsiz bir manzara oluşuyor. Sis nedeniyle genellikle bulut deniziyle kaplı olan Pokuti bu görüntüsüyle de ayrı bir görsel şölen ortaya çıkarıyor.

  • Perşembe Yaylası:

Karadeniz’deki diğer yaylalardan farklı bir manzara sunuyor. Girişindeki göl ve üzerindeki mendereslerle adeta yayla, bir tabloya benziyor. Her yıl binlerce yabancı turist ağırlayan Perşembe Yaylası, yaz aylarında birbirinden eğlenceli festivallere de ev sahipliği yapıyor.

  • Kümbet Yaylası:

Doğu Karadeniz’in en sevilen yaylalarından birisi Kümbet Yaylasıdır. Ulaşım asfalt yolla sağlanıyor. Bu yüzden diğer yaylalara kıyasla ulaşımı daha kolay denilebilir. Yine yaylada konaklamak için pek çok otel ve pansiyon yer alıyor.

  • Anzer Yaylası:

Anzer balını herkes duymuştur. İşte bu balın kaynağı, Anzer Yaylası. Sadece bu yayla ve çevresinde yetişen özel çiçeklerden bal elde ediliyor. Aynı zamanda yayla turizmi için de özel bir konsept sunuyor. Sırf bu bitkiler için her yıl binlerce turist bu yaylaya geliyor.

  • Akgöl Yaylası:

Akgöl Yaylası, Sinop’un köknarları arasında, saklı bir güzellik. İki çayın birleşerek oluşturduğu göl, el değmemiş doğasıyla birlikte kendinizi bambaşka bir yerde hissetmenizi sağlıyor. Gölde keyifli bir sandal sefası yapma imkânınız da bulunuyor. Gölde hem sandal gezisi yapabiliyor hem de kırmızı benekli alabalıkları seyredebiliyorsunuz.

  • Gito Yaylası:

Yaylanın yolları biraz kötü olduğu için ulaşım zahmetli. Fakat vardığınızda tam da yaylaya çıkma hissini alıyorsunuz. Asla unutamayacağınız bir Karadeniz manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Taptaze doğada uykunun, nefeslenmenin bambaşka olduğunu hissediyorsunuz.

  • Sis Dağı Yaylası:

Adından da anlaşılacağı gibi yayla, tamamen sis kaplı oluyor. Sarmalayan bulut denizi yeşilin bütün tonlarıyla birleşince ortaya eşsiz bir görüntü çıkıyor. Yılın her ayında serin, hatta soğuk olduğu için aya aldanmamanızda fayda var.

  • Şolma Yaylası:

Karadeniz’in en sakin ve en eşsiz yaylası denilebilir. En güzel ulaşım yolu da yürümek. Eşsiz manzara ve doğada yürüyerek yaylaya ulaşabilirsiniz. Eşsiz manzara eşliğinde ballı kaymaklı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

  • Kiraz Yaylası:

Kiraz Yaylası’nda eşsiz bir çim kayağı yapabilirsiniz. Eşsiz manzara ve doğa içerisinde ilk kez deneyeceğiniz aktiviteler deneyimleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments