nediyolar.com
Ana Sayfa KİŞİSEL GELİŞİM Zihinsel Detoksun Faydaları

Zihinsel Detoksun Faydaları

İnsan hayatının, başarılarının, başarısızlıklarının, yorgunluklarının ya da kırgınlıklarının temelini onlara yüklediğimiz anlamlar belirler. Bu yüzden beynimizde yanış kodladığımız anlamları değiştirebilmek oldukça önemlidir. Zihinsel detoks adı verilen bu işlem ile mutluluğumuzu arttırabiliriz.

Aslında mutluluk ya da mutsuzluk beynimizde başlayarak bütün yaşam fonksiyonlarını ve vücut fonksiyonlarını etkisi altına alır. Bizim mutlu ya da mutsuz olmamızı belirleyen yaşantımız değil, yaşadıklarımıza yüklediğimiz anlam olmaktadır. Bir olay bizde psikolojik açıdan olumsuz etkiler yapabileceği gibi farklı bir açıdan bakarak bu olayın olumsuz etkilerinden kurtulabiliriz. Hatta olumlu yönlerini yakalayarak kendimizi daha iyi hissetmeye dahi vesile yapabiliriz. Zihinsel detoks ile bunlar mümkün.

Zihinsel Detoksun Nasıl Yapılır?

İnsan beyni bir bilgisayar gibidir. Dünyanın en muhteşem bilgisayarı. Eğer bugün bir sorun yaşıyorsak ve bildiklerimizi uygulayamıyorsak beyindeki bilgisayarı nasıl kullanacağımızı bilmediğimizdendir. Yeni ara sıra virüs programı gibi beyni taramalı, format atarak yeniden programlamalıyız. Hatta güncelleyerek versiyon yenilemeliyiz. Zihinsel detoksa bu açıdan bakılabilir.

Zihinsel detoks sayesinde beynimizde yanlış kodladığımız anlamları değiştirebiliriz. Bunun için ilk adım “kabullenmektir.” Ayrılıklar, hastalıklar, ölümler hayatın bir gerçeği, yas süreci bitecek ve bu durumu ne kadar çabuk kabullenirse o kadar beynimizi rahat ettirmiş oluruz.

Kabullenmeden sonraki adım, “affetmek”. Affetmek, senelerce sırtınızda taşımak zorunda kaldığınız ve bu nedenle sağlığınızı dahi kaybettiğiniz yükten kurtulmanızı, geçmişinizle barışmanızı, kendinizi hafiflemiş hissetmenizi sağlar. Bu da mutluluk getirir.

Sonraki adım, “olumsuzları yakalamaktır.” Zihninizdeki olumsuz düşünceleri bertaraf etmek için kullandığınız kelimelere dikkat edin. Olumsuz genellemelerden kaçının.

Artık değişim vakti. Her şeyin bir enerjisi ve bilinci vardır. Size ağır, gelen, olumsuzluk çağrıştıran eşyaları, resimleri hayatınızdan kaldırın. Hem evinizde hem işyerinizde kendinizi daha iyi yapacak değişiklikler yapın. Bilgisayar ekranınızı, telefon ekranınızı dahi gözden geçirin.

Hayatınızı felaket senaryoları üzerine inşa etmeyin. Olabilecek en kötü ihtimalleri düşünmekten sıyrılın. Geçmişteki olumsuzluklarla nasıl başa çıktığınızı düşünüp güç alın. Bu sayede hayata daha pozitif bakabilirsiniz.

Yaşadığınız her olumsuz olayda kendinizi suçlu kabul etmeyin. Özgüven eksikliğinize bir de suçluluk hissi ilave etmeyin. Önemli olan kendinizi suçlamak değil, eksiklerinizin farkına vararak bu yönlerinizi güçlendirmek. Kendinizin olumlu yönlerinizi görün. Olumsuz yönlerinizi abartmaktan artık vazgeçin. Şu konuda başarılıyım, şu konuda kendimle gurur duyuyorum deyin. Başarılarınızı dış etmenlere bağlamak yerine kendi başarınızı görün.

Zihinsel Detoksun En Temel Faydaları

Zihinsel detoksun faydaları şunlar olacaktır:

  • Beynin yoğun beta dalgalarından sakin ve öğretici alfa dalgalarına taşınmasını sağlar.
  • Bedeni ve zihni dinlendirir.
  • Öğrenmeyi ve odaklanmayı kolaylaştırır.
  • Hedef belirlemeyi sağlar ve sağlıklı, verimli düşünmeyi sağlar.
  • Motivasyon ve yaratıcılığın yükselmesini sağlar.
  • Gereksiz yoğun düşünce akışını keser.
  • Enerjiyi doğru kullanmayı dağlar.
  • Toksinlerden arındırır.
  • Olumlu ve bağımsız düşünmeyi geliştirir.
  • Dinçlik, dinginlik verir. Bağışıklığın güçlenmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments