nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Bir Tarihi Romandan Fazlası: Tarık Buğra'nın Osmancık Romanı

Bir Tarihi Romandan Fazlası: Tarık Buğra’nın Osmancık Romanı

Türk edebiyatına 1860’larda giren roman tür yıllar içinde pek çok yazarın katkısıyla gelişmiş ve birçok kategoride yüzlerce eser kaleme alınmıştır. Her zaman en popüler roman türlerinden birisi de tarihi romanlar olmuştur. Tarihi romanlar yazılırken bazı yazarlar tarihi kaynaklardan yararlanarak eserlerini kaleme almışlar, gerçekliği edebi bir dille okuyucuya sunmuşlardır. Bazıları da tarihten bir kişi ya da olay almışlar, bunu tamamen kendi hayal dünyalarında şekillendirerek sayfalara dökmüşlerdir.

Hatta tarihi romanlar ideolojiler arası kavgaya neden olmuş, aynı karakter, farklı ideolojilerdeki yazarların kalemlerinde bambaşka kişiliklere bürünmüştür. Fakat nadir de olsa bazı tarihi romanlar okuyan herkesin taktirini kazanmış, yıllar içinde daima bir kült olmuştur. Tarık Buğra tarafından yazılan Osmancık romanı bunların başında gelir.

Tarih Edebi Bir Kurgu ile Veriliyor

Tarık Buğra’nın 1982 yılında neşrettiği Osmancık, cihan devletini kuran irade, şuur ve karakter alt başlığını taşır. Romanda Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in hayatı anlatılmakta, onun hayalleri ile birlikte ortaya bir devletin çıkışı bizi karşılamaktadır.

Romanda tarihi olaylar, kronolojik şekilde sıralanmamış. Tam da bir edebi eserde olması gerektiği gibi kişiler, olaylar kurgu içerisinde harmanlanarak, aynı zamanda tarihi gerçekliğiyle, tarih kitaplarındaki bilgilerle paralele şekilde verilmiş. Bunun neticesinde de hem tarihi bilgi veren hem edebi zevk veren bir kitap ortaya çıkmış.

Osmancık romanında Osman Bey’in yeni devletin kuruluş sürecinde ve öncesinde iç dünyasında yaşadıklarını, öfkesini dizginlemesini, ehlileşmesini, Osmancık’tan Osman Bey’e evirilmesini, hatta daha sonra da Osman Bey’den Osman Gazi oluşunu, Kayı’ya, Oğuz’a bağlılığını görüyoruz. Osmancık iken büyüdükçe ağırbaşlı oluyor ve diğer taraftan manevi yönünü ihmal etmiyor. Şeyh Edebali bir pınar gibi Osman Bey’i besliyor. Devlet kurulduktan ve seferlere başlandıktan sonra dahi Osman Bey hem törelere bağlı hem dini inancına bağlı hem de geleceğe yatırım yapmayı ihmal etmiyor. Bir devletin kurucusu, sahibi olsa da “bu devlet benim şahsımın” havasına kapılmıyor. Vefat ettiğinde ardında birkaç şahsi eşyası ve konukları için beslettiği sürüden başka bir şeyi kalmıyor. Altını, gümüşü, akçayı değil, devlet geleneğini, devlet adamlığını ve asırlarca yaşayacak bir devleti miras bırakıyor.

Osmancık’ın Bugüne bakan Yanları

Tarihi romanlar kadar son dönemde çeşitli tarihi diziler de popülerlik kazandı. Hatta bunlar arasında Oman Bey dönemini, babası Ertuğrul Gazi’yi anlatanlar da var. Fakat tarihi gerçeklikle alakaları yok. Tamamen toplumun hamaset duygularını beslemek, siyasi mesajlarını tarihi karakterler ağzından vermek için ekranlara çıkarılan yapımlar. Oysa Osmancık ile Tarık Buğra Osman Bey’in doğumundan ölümüne kadar geçen dönemi anlatmakla kalmıyor. Dönemi, kişilerin zihin dünyasını da okuyucuya sunuyor. Aşklarıyla, sevgileriyle, korkularıyla, velhasıl bütün insani yönleriyle tarihi karakterleri romanda görüyoruz. Tarihi olayları Tarık Buğra’nın sade dili, akıcı üslubu ile görüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments