nediyolar.com
Ana Sayfa BİYOGRAFİ Ekonomist Daron Acemoğlu Kimdir?

Ekonomist Daron Acemoğlu Kimdir?

Türk ekonomisi üzerine son dönemde yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Daron Acemoğlu oldukça fazla gündeme geliyor. Özellikle sosyal medyada yatırım yapmak isteyenler ya da ekonomik politika söylemlerinin aslını öğrenmek isteyenler Acemoğlu’nun ne dediğini ne diyeceğini merak ediyor.

Tam adı Kamer Daron Acemoğlu olan ekonomist, 3 Eylül 1967 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ermeni kökenli Acemoğlu, 1986 yılında Galatasaray Lisesinden mezun oldu. Lisans eğitimini İngiltere’nin York Üniversitesi’nde aldı. Yüksek Lisans ve doktora eğitimini ise ekonomi alanında en prestijli okullardan olan Londra Ekonomi Okulunda aldı. 1992 ila 1993 yıllarında Londra Ekonomi Okulu’nda dersler verdi. 1993 yılında ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde dersler vermeye başladı. MIT kariyeri de bu sayede başlamış oldu. MIT kariyerinin ilk yıllarında The Economic Journal’da iktisat alanındaki tarihi yayınlardan birisine imza attı. Bu çalışması, 1996 Yılının En İyi Makalesi ödülünü aldı. 2000 yılında ise Daron Acemoğlu profesör unvanını aldı.

Daron Acemoğlu’nun Başarıları

Daron Acemoğlu, MIT’de profesör olan ve eski devlet bakanı İsmail Özdağlar’ın kızı Asuman Özdağlar ile evlidir. Çiftin iki erkek çocuğu bulunmaktadır. Kariyeri boyunca pek çok başarıya imza atan Daron Acemoğlu, 2005 yılında John Bates Clark madalyası ödülünü kazanmıştır. Bu madalya her iki yılda bir ekonomi bilimine en fazla katkıyı yapan, 40 yaş altındaki bilim insanlarına verilmektedir.

Acemoğlu’nun ilgi alanları oldukça fazladır. Siyasal ekonomi, ekonomik büyüme, ekonomik kalkınma, gelir ve ücret dengesi eşitsizliği gibi alanlar Acemoğlu’nun en çok çalışma yaptığı alanlardır. En güncel çalışmalarını ise kurumların ekonomik gelişimleri ve siyasal ekonomideki yeri üzerine olmaktadır. Acemoğlu’nun bu alanlardaki çalışmaları 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından Bilim Ödülü kazanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, 2013 yılında Sosyal Bilimler alanında Daron Acemoğlu’a verilmiştir. Klasik büyüme ve kalkınma teorilerine farklı bir perspektifle yaklaşımı Acemoğlu’nun bu ödülü kazanmasını sağlamıştır. Ödül, 24 Aralık 2013 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Acemoğlu’na takdim edilmiştir.

Daron Acemoğlu’na verilen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü 1995 yılından bu yana Türk Kültür ve Sanat tarihine önemli katkıları olan Türk vatandaşlarına ve yabancı uyruklu kişilere verilmektedir. Sadece kişilere değil, kurumlara da verilen bu ödülün amacı, devlet adına onurlandırmak ve özendirmektir.

Daron Acemoğlu Kitapları

Daron Acemoğlu Review of Economics and Statics dergisiyle birlikte Journal of Economic Growth dergilerinin de yardımcı editörlüğünü yapmaktadır. Bilim akademisine de üyedir. Ulusların Düşüşü, Dar Koridor, Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri, Mikroekonomi, Makroekonomi kitaplarınin sahibidir. Yine The Narrow Corridor: States, Societies, and the Fate of Liberty, Why Nations Fail: The Origins of Power Prosperity and Poverty gibi kitaplar da onun kaleminden çıkmıştır. Son dönemde yatırımcılarca görüşleri ekonomi bakanlarından fazla değer gören birkaç isimden birisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments