nediyolar.com
Ana Sayfa TEKNOLOJİ WhatsApp Hesapları Sileceği Tarihi Erteledi

WhatsApp Hesapları Sileceği Tarihi Erteledi

Gizlilik ilkelerinde yapmış olduğu değişiklik ile son bir haftadır hem Türkiye hem de dünya gündeminde yer edinen WhatsApp, geri adıma dair ilk sinyalleri verdi. Facebook’un mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gizlilik bildirimini kabul etmeyenlerin hesaplarını daha ileri bir tarihte sileceğini açıkladı.

Facebook’un yeni gizlilik kararına dair ilk somut adımların atıldığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcılara bir bildirim göndermiş ve WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmek için bildirimleri kabul etme zorunluluğu getirmişti. Kabul edilmemesi halinde ise 8 Şubat 2021 tarihinde WhatsApp hesapları silinecekti.

WhatsApp, söz konusu kararı nedeniyle büyük tepki çekmişti. Karara ilişkin dünya çapında artan veri güvenliği endişelerinin giderilmesi adına hesapların silineceği tarihi 15 Mayıs 2021 olarak güncelledi.

Geri Adım Yok, Sadece Tarih Ötelendi

WhatsApp platformu yeni bir açıklamada bulunarak mesajların Facebook tarafından okunmadığını ve üçüncü taraflarla da paylaşılmadığını dile getirdi. Belirlenen yeni tarihe kadar da gizlilik bildirimi sebebiyle oluşan bilgi kirliliği giderilmeye çalışılacak.

Her ne kadar WhatsApp 8 Şubat tarihini ötelemiş olsa da geri adım atmadı. Bildirimi kabul etmek hala zorunlu. Yalnızca hesapların silineceği tarihi eteledi. Ana akım medyada ve sosyal medyada WhatsApp’ın geri adım attığına dair haberler yer alıyor. Hatta sevinç gösterileri yapılıyor. Fakat bu haberler gerçeği yansıtmamakta. WhatsApp tarafından yapılan açıklamada erteleme sebebi olarak da daha şeffaf iletişim çalışması yürütülmesi gerektiğine işaret ediliyor.

WhatsApp Resmi Açıklaması

WhatsApp tarafından yapılan resmi açıklamada Son Güncellememiz Hakkında Daha Fazla Zaman Tanıyoruz başlığına yer verildi. Resmi açıklama metni ise şöyle:

Birçok kişiden son güncellememiz hakkında büyük kafa karışıklığı olduğunu duyduk. Endişeye neden olan pek çok yanlış bilgi bulunuyor. Herkesin gerçekleri ve ilkemizi anlamasına yardımcı olmayı hedefliyoruz.

WhatsApp oldukça basit bir fikir üzerine inşa edildi. Ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaştığınız şeyler aranızda kalmaktadır. Bu da kişisel görüşmelerinizin uçtan uca şifreleme ile korunacağı manasına gelir. Bu sayede ne WhatsApp ne de Facebook bir özel mesajlara giremezler. Göremezler. Herkesin mesajlaştığı ya da aradığı kişilerle alakalı kayıt tutmuyoruz. Yine paylaşılan konumlarınızı da göremeyiz. Kişilerinizi de hiçbir şekilde Facebook ile paylaşmayız.

Son bildirimimiz ile de bunlarda bir değişiklik yok. Aksine son güncelleme, WhatsApp üzerinden insanların bir işletmeye mesaj göndermesi gibi seçenekler barındırıyor. Verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız noktasında şeffaflığı arttırıyor. Bugün herkes WhatsApp üzerinden bir işletmeyle alışveriş yapıyor olmasa da gelecekte daha fazla insanın bunu tercih edeceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle insanların da bu hizmetlerimizden haberdar olmasını önemsiyoruz. Bu güncellemeyle Facebook ile veri paylaşma politikamızı esnetmiyoruz.

İnsanların şartları incelemeleri ve kabul etmeleri için belirlemiş olduğumuz tarihi daha ileri çekiyoruz. 8 şubatta kimsenin hesabı silinmeyecek. Askıya alınmayacak. 15 Mayıs’a kadar politikamızı adım adım aktaracak ve onlara inceleme imkanı vereceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments