nediyolar.com
Ana Sayfa HABER Çöpe Bitcoin Atan Adamın Astronomik Bağış Teklifi

Çöpe Bitcoin Atan Adamın Astronomik Bağış Teklifi

İngiltere’nin Newport şehrinde IT olarak görev yapan James Howells ekonomi haberlerinde son günlerde oldukça fazla yer ediniyor. Bunun nedeni ise Bitcoin fiyatlarının rekor seviyeleri görmesi. James Howells 2013 yılında yanlışlıkla bir sabit disk atıyor ve bu sabit disk, Bitcoin içeriyor. Howells çöplükteki sabit diskini aramak için son olarak ilginç bir teklifte bulundu.

Howells çöpe attığı sabit diskte 286 milyon dolarlık Bitcoin olduğunu iddia ederek Newport Belediye Konseyinden arama izni almak için astronomik bir bağış teklifi yaptı. Merak edilen ise çöpe atılan Bitcoin için Howells’in nasıl bir kurtarma planı uygulayacağı.

Çöpe Giden Bitcoin’ler Nasıl Bulunacak?

İddiaya göre Howells, 2013 yılında masasını boşaltmaya başlamış. Birbirinin aynısı iki sabit diskten yanlış olanı çöpe atmış. Bunu da aradan bir süre geçtiğinde fark etmiş. Daha sonra girişimlerde bulunan Howells, 2013 yılında çöplerin nasıl sınıflandırıldığını inceleyerek belediyenin her çöp kutusuna farklı bir seri numarası verdiğini tespit etmiş. Seri numaralarıyla beraber çöpler gömülürken hangi seri numaralı hurdalık alanına yerleştirme yapıldığı da belli oluyor.

Milyon dolarlık Bitcoin içeren sabit cevap vermemiş. Teker çöpe giden Howells belediye ile daha önceleri de birkaç kez temasa geçmiş. 2014 yılından bu yana sabit diskin i aramaya yönelik izinler almaya ve arattırmaya çalışmış. Fakat Newport Belediye Konseyi arama taleplerine olumlu cevap vermemiş. Gerekçe olarak da çalışıp çalışmadığı belli olmayan sabit diski aramanın çok maliyetli olacağı, çevreye zararı konsunda da endişelerinin olduğu yönünde beyan bildirmişler.

Yüzde 25 Bağış Vaadi

Howells son olarak eğer konseyden sabit diskini araması yönünde izin çıkarsa ve sabit diskini çalışır vaziyette bulursa belediyenin Covid-19 fonuna elde edeceği Bitcoin gelirinin yüzde 25’ini bağışlayacağını belirtiyor. Howells’in vaat ettiği yüzde 25’lik kısım şu anki değeri ile 71 milyon dolar oluyor. Bu da belediye konseyi için son derece yüksek bir bağış vaadi olarak öne çıkıyor.

Howells’ın iddiasına göre arama yapmak için bir fon bulunuyor. Bu sayede belediyenin kasasından bir kuru dahi çıkmadan sabit diski için arama faaliyetlerinde bulunulabilecek. Çevre endişesi konusunda ise Howells, arama esnasında çevreye gaz sızmaması adına bütün önlemlerin tutacağı ekip tarafından alınacağının garantisini vaat ediyor.

Howelss gibi bugüne kadar sahip olduğu kripto paraları kaybeden pek çok kişi var ve bugün Bitcoin’in 40.000 dolar bandını aşmasıyla birlikte Bitcoin meraklılarının iştahı kabartıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments