nediyolar.com
Ana Sayfa HABER 2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021 trafik cezaları en çok aranan kelimeler arasına girdi. Elbette trafik kurallarına uymak hem kendi can ve mal güvenliğimiz hem de trafikteki diğer bireylerin can ve mal güvenliği için hayati önem taşıyor. Fakat trafik cezası yememek için illa ki trafik kurallarına uymanız yetmiyor. Kimi zaman hiç aklınıza gelmeyecek yerde, farkında dahi olmaksızın trafik cezasına maruz kalabiliyorsunuz. Hakkınız mahkeme yoluyla aramaya kalktığınızda ise bir de emniyet avukatının sözde masrafının üzerinize bırakılması gibi bir durumla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu yüzden güncel trafik cezaları ne kadar bilmekte fayda var.

2021 Trafik Cezası Miktarları

2021 yılı trafik cezaları için yüzde 9,11 zam oranı belirlendi. Bununla birlikte yeni trafik cezaları güncellemeleri ortaya çıktı. İşte yeni yılın trafik cezası miktarları:

  • Emniyet Kemesi Takmama Cezası: Trafikte emniyet kemeri takmak güvenli sürüş için olmazsa olmazlardandır. Fakat çoğu kişi emniyet kemeri takmadan araç kullanmayı tercih ediyor. 2021 yılı emniyet kemeri takmadan araç kullanma cezası 144 TL oldu.
  • Seyir Halinde Cep Telefonu ile Konuşmanın Cezası: Pek çok kişinin ihlal ettiği kurallardan birisi araç sürerken cep telefonu kullanmaktır. Oysa araç kullanırken telefonla konuşmanın pek çok zararı vardır. Bu eylem trafik kazalarıyla sonuçlanabilir. 2021 yılı için trafikte telefonla konuşma cezası 314 TL’dir.
  • Yayaya Yol Vermeme Cezası: Trafikte bazı alanlarda yaya önceliği yerler vardır. Bu noktalarda yayaya yol vermemenin cezası 652 TL olmuştur.
  • Park Etmenin Ya Da Durmanın Yasak Olduğu Yerlerde Park veya Durma Cezası: Çöp konteynerlerinin yanları, yaya geçitleri gibi alanlarda park etme yasağı vardır. Yine kavşak, tünel gibi yerlerde duraklamak yasaktır. Bu kurallar oldukça fazla ihlal edilmektedir. Park ve duraklamanın yasak olduğu yerlerde kurallara uymamanın cezası 144 TL olmuştur.
  • Araç İçerisinde Yüksek Sesle Müzik Dinleme Cezası: Müzik eşiğinde seyahat etmek eğlenceli olsa da başkalarını rahatsız edecek seviyede müzik sesini açmak yasaktır. Bunun cezası da 144 TL’dir.
  • Kırmızı Işıkta Geçme Cezası: Kimi sürücüler bilinçli kimileri de bilinçsiz olarak kırmızı ışıkta geçebiliyor. Bu durum çoğu kazanın nedeni oluyor. 2021 yılı kırmızı ışıkta geçme cezası 314 TL olmuştur.
  • Trafikte Hız Sınırını Geçme Cezası: Trafikte maksimum hız sınırları vardır. Bunlar araç cinsine ve yere göre değişir. Hız sınırının ne kadar aşıldığına göre ceza miktarı farklılaşır. Buna göre hız sınırını yüzde 10-30 oranında aşmak 314 TL’dir. Yüzde 30-50 aşmak 652 TL’dir ve yüzde 50’den daha fazla aşmanın cezası 1340 TL’dir.
  • Alkollü Araç Kullanma Cezası: Alkol kullanmak bilinç kaybına neden olabilir. Refleksleri yavaşlatabilir. Bütün bunlar de trafik kazaları ile sonuçlanabilir. Alkollü araç kullanmak yasak olmakla birlikte kaç kez alkollü araç kullanırken yakalandığınıza göre ceza miktarı değişir. İlk kez alkollü araç kullanırken yakalanmanın trafik cezası 1340 TL’dir. İkinci seferde 1679 TL’dir. Üçüncü kez yakalanmak ise 2698 TL’dir.
  • Muayenesiz Araçla Trafiğe Çıkma Cezası: Araç muayenesi yılda bir ya da iki yılda bir düzenli olarak yaptırılmalıdır. Her ne kadar oldukça masraflı olsa da araç muayenesi yapılmayan araç trafiğe çıkamamaktadır. Eğer çıktığı taktirde bunun cezası 314 TL’dir.
  • Ehliyet Sınıfı Dışında Araç Kullanma Cezası: Ehliyetsiz araç kullanmak suç olduğu gibi ehliyet sınıfının dışında araç kullanmak da yasaktır. Ehliyet sınıfı dışında araç kullanırken yakalanmanın cezası 1353 TL’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments